Christian Kjær kæmper med sygdom: Nu beder hustruen om hjælp

Det er ikke nogen hemmelighed, at rigmanden Christian Kjær har kæmpet med sygdom i flere år. Men nu er situationen blevet så alvorlig, at hans hustru, Susan Astani-Kjær, åbent beder om hjælp.

Foto: Henrik R. Petersen/Ritzau Scanpix

Det er seks år siden, at Christian Kjær fik konstateret Parkinsons.

Sygdommen, som påvirker både balance, bevægelse og livskvalitet, har med tiden gjort hverdagen sværere for den kendte forretningsmand.

Christian Kjær har ellers været åben om sin sygdom og forsøgt at leve livet så normalt som muligt. Men nu er hans balance så dårlig, at Susan ikke længere kan klare plejen alene.

Hjælpen skal også med på rejser

I et ærligt opslag på Instagram fortæller Susan, at hun nu søger to personer, som kan flytte ind hos parret og hjælpe Christian i dagligdagen.

“Christians balance er blevet ramt af Parkinsons. Vi ønsker ikke at risikere, at han falder og kommer alvorligt til skade”, skriver hun.

Hjælpen handler ikke kun om hverdagen i hjemmet.

Susan fortæller også, at de to hjælpere skal kunne rejse med parret og sørge for, at Christian stadig kan leve et aktivt liv, selvom sygdommen driller.

Holder fast i livsglæden

Selvom Parkinsons har sat sine spor, nægter Christian Kjær at lade sygdommen styre hele hans liv. Han vil stadig rejse, være aktiv og nyde de ting, der giver ham glæde.

I november fortalte Susan til SE og HØR, at Christian stadig elsker at arrangere jagter og holde sig i gang.

“Han har ondt i lænden og ryggen, så han er ikke god til at sidde stille for længe. Men han har lige holdt tre jagter, så han gør, hvad han kan for at holde sig i form”, fortalte hun dengang.

Se hele opslaget herunder:

Først publiceret: 5. marts 2025
Artiklen er sidst opdateret 5. marts 2025 kl. 8:05

Se, hvad vi ellers skriver om:

, og