Jyder får billigere strøm fra 2025 – mange sjællændere må vente

Elnetselskabet N1 sænker i 2025 nettariffen med en femtedel for de mere end 800.000 elforbrugere, som selskabet leverer strøm til. Over 400.00 kunder på Sjælland får igen prisnedsættelse,

Mens jyder kan glæde sig over, at el-tariffen sættes ned, så må over 400.000 sjællændere kigge i vejviseren efter billigere strøm.

Næste år bliver elregning en smule billigere for de 800.000 jyske husstande og virksomheder, der får strømmen leveret af Elnetselskabet N1.

Nettarifferne sænkes nemlig med 21 procent i 2025.

Men allerede i december i år bliver elregningen billigere. Her sænker Elnetselskabet N1 nemlig nettarifferne med 59 procent i julemåneden.

Det svarer til en samlet besparelse på cirka 130 kroner for en gennemsnitsfamilie.

Priserne har stabiliseret sig

Prisnedsættelsen fra det nye år betyder for eksempel, at det i vinterperioden fremover koster 32,5 øre/kWh at bruge strøm midt på dagen, hvor det i dag koster 41,29 øre/kWh.

Prisnedsættelsen skyldes især, at elpriserne har stabiliseret sig på et lavere niveau siden energikrisen, hvilket betyder, at udgifterne til nettabet bliver mindre.

Nettabet er den strøm, der går tabt, når strømmen sendes ud i forbrugernes stikkontakter, og når elprisene er lave, koster nettabet derfor mindre.

Stadig økonomisk gulerod

På trods af den fremtidige nedsættelse af nettariffen, er der stadig en økonomisk gulerod i sigte for de elforbrugere, der flytter så meget af deres strømforbrug væk fra de tidspunkter på dagen, hvor belastningen på elnettet er højest.

“Vi kan tydeligt se, at mange elforbrugere allerede har flyttet en del af deres forbrug væk fra spidsbelastningen. Det er godt nyt, for vi kigger som samfund ind i en elektrificeret fremtid, og hvis vi skal udvikle og udbygge elnettet klogest muligt, er det afgørende, at vi fastholder og fremmer den tendens. Derfor er det vigtigt, at vi alle er opmærksomme på, at vi kan påvirke elregningen ved at bruge strømmen mere jævnt over døgnet,” siger Lise Bering, der er  administrerende direktør for Elnetselskabet N1.

Også et andet af landets store elnetselskaber Radius sænker tarifferne på strøm. Det er med 15 procent fra 1. december. Radius har over en million kunder o dækker hovedstaden, nordsjælland og området ved Roskilde Fjord.

Ingen nedsat pris til sjællændere 

Et af de helt store elnetselskaber er Cerius, der står for distributionen af strøm gennem elnettet til over 400.000 private kunder og virksomheder på store dele af Sjælland, Lolland-Falster og Møn oplyser, at selskabet ikke har planer om at ændre på tarifferne.

“I Cerius-området er der udviklet et økonomisk efterslæb, som gør, at vi endnu ikke kan nedsætte tarifferne i Cerius’ område. En del af forklaringen er, at Forsyningstilsynet først for nylig har truffet nogle afgørelser, der vedrører tidligere år, som betyder, at Cerius-kunderne historisk har betalt en smule for lidt. Når efterslæbet er afviklet, vil vi også sænke tarifferne i Cerius,” oplyser Philip Brønnum Olesen, der er Media Relations Manager.

“Vi forsøger hele tiden at balancere priserne, så vi hverken opkræver for meget eller for lidt inden for de enkelte år,”  siger Philip Brønnum Olesen.

Vintertariffer

Elnetselskaberne opererer med sommertariffer og vintertariffer, hvor det om vinteren fra 1. oktober til 31. marts er dyrest at bruge strøm mellem klokken 17 og 21, lidt billigere mellem klokken 6 og 17 og 21 og 24 og billigst mellem klokken 24 og 6.

Det er disse tariffer, flere store elnetselskaber nu varsler, at de de sænker.

Tarifferne varierer samtidig fra selskab til selskab.

Du kan ikke selv vælge dit elnetselskab. Derimod kan du frit vælge elselskab.

Her er elnetselskaberne

Følgende elnetselskaber vedligeholder og transportere strøm i disse områder i Danmark. 

 

 

 

 

Først publiceret: 3. december 2024
Artiklen er sidst opdateret 3. december 2024 kl. 8:56

Se, hvad vi ellers skriver om:

og