Efter kritik af “Hotel Romantik”: Nu blander Pia Kjærsgaard sig

"Hotel Romantik"-værterne, Sofie Linde og Joakim Ingversen, får kritik for deres måde at tale til deltagerne på. Nu svarer Pia Kjærsgaard.

Sofie Linde og Joakim Ingversen i "Hotel Romantik" samt Pia Kjærsgaard.

Sofie Linde og Joakim Ingversen i "Hotel Romantik" samt Pia Kjærsgaard. Foto: Holger Rytter/DR/ Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Det er ikke nogen hemmelighed, at “Hotel Romantik” er en af de helt store seerfavoritter.

Derfor vil det måske komme bag på nogen, at en helt særlig del af programmet faktisk har modtaget kritik.

Nu melder Pia Kjærsgaard sig ind i debatten, og hun indrømmer gerne, at hun er dybt forarget.

Det skriver B.T.

Nedladende og grænseoverskridende

Først var sæson ét af “Hotel Romantik” et kæmpe hit, og nu ser det ud til, at sæson to fortsætter succesen.

Vi er nemlig tidligt inde i sæsonen, men sæson to ligger allerede blandt de mest sete programmer for ugen.

Selvom danskerne tydeligvis elsker programmet, så er der dog én del, som nu får kritik, og det er værterne Sofie Linde og Joakim Ingversen.

I RADIO III-programmet “Vi ser på det” har man set nærmet på første afsnit, og her kritiserer panelet Joakim og Sofie for at tale nedladende til deltagerne.

Ifølge B.T. mener journalisten Kirsten Jacobsen, at Sofie og Joakim er grænseoverskridende, og at de taler til de ældre, som om de er vuggestuebørn.

Mediet har talt med Pia Kjærsgaard, der udtaler, at hun er enig i det, som Kirsten Jacobsen siger. Samtidig roser Pia også journalisten for at sige fra. Det mener hun desuden, at man bør gøre hver gang, der tales ned til ældre.

“Jeg bliver virkelig så forarget”

Selvom Pia ikke selv har set det omtalte afsnit af “Hotel Romantik”, så lyder det fra den tidligere folketingspolitiker, at hun har set en tendens til, at der generelt tales ned til ældre, og det forarger hende.

“Jeg bliver virkelig så forarget. Man behøver ikke tale ‘Bubbersprog’ til dem, det gør man altså ikke.”

Pia Kjærsgaard medgiver, at man bør tage hensyn og eventuelt tale både lidt langsommere og højere, men at det ikke behøver at være et “puttenuttesprog.”

Hertil lyder det også fra Pia Kjærsgaard, at hun er uforstående over, hvorfor ældre mennesker generelt ikke behandles med mere respekt.

B.T. har været i kontakt med DR og forelagt dem kritikken. DR udtaler, at de mener, at Sofie og Joakim er respektfulde og udviser omsorg med deres tone.

Hvad tænker du? Er du enig i, at Sofie og Joakim taler ned til deltagerne, eller udviser de omsorg? Skriv gerne din mening i kommentarsporet på Facebook.

Vil du læse flere af vores historier? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev HER.

Du kan også være en del af fællesskabet og følge os på Facebook HER.

Først publiceret: 27. april 2026
Artiklen er sidst opdateret 27. april 2026 kl. 13:33

Se, hvad vi ellers skriver om:

og