Mikkel Beha Erichsen har taget stor beslutning: Trækker stikket

Tv-værten Mikkel Beha Erichsen fortæller, at han har taget beslutningen om at udskyde optagelserne til “Vores jord - kurs mod nye eventyr”

Mikkel Beha Erichsen

Mikkel Beha Erichsen. Foto: Jonas Olufson/Ritzau Scanpix

Du kan være en af landets mest populære tv-værter med rutinen solidt siddende på rygraden og alligevel føle, at du ikke har mere at give af.

Sådan begyndte Mikkel Beha Erichsen at have det, og det har resulteret i, at han har valgt at trække stikket.

Det fortæller “Kurs mod fjerne kyster”-stjernen selv i Radio IIII-programmet “Et kapitel for sig”.

Det skriver Se og Hør.

Har udskudt optagelserne

Han har været redaktør og producer, lavet både morgen- og aften-tv. Han har sågar taget hele Danmark med verden rundt, når han har sejlet ud i båden Havana med familien.

Senest har de kastet sig over programmet “Vores jord – kurs mod nye eventyr”, der skulle have filmet sin tredje sæson, men den kommer folk til at skulle vente lidt længere på.

Ifølge Mikkel Beha selv så er optagelserne nemlig blevet udskudt med et år af flere årsager.

Den ene er logistisk, men den anden skyldes, at han for første gang i sin lange karriere har følt sig “forpustet”.

I Radio IIII-programmet “Et kapitel for sig” forklarer tv-værten, at en masse tanker pludselig meldte sig på banen.

Kunne han stadig indfri forventningerne? Ville danskerne stadig se på ham og familien?

“Jeg kunne simpelthen ikke mere”

Ifølge Se og Hør fortæller Mikkel Beha, at selv tanken om, hvorvidt et program nu også var klippet korrekt, var nok til at holde ham op om natten.

Før i tiden stod Mikkel selv for at mure vægge og ordne båden og så bagefter tage til foredrag, men pludselig var han begyndt at tvivle på sine egne evner.

“Jeg kunne simpelthen ikke mere. Jeg var ikke udbrændt, jeg lå ikke i fosterstilling. Jeg sad bare lidt i granatchok og tænkte: ‘Hvorfor gør mine arme ikke det, de plejer? Hvorfor går de ikke ud og murer? Hvorfor siger de ikke ja til at lave et dobbeltforedrag i Hjørring næste torsdag?'”

Se og Hør skriver, at tv-værten fortæller i programmet, at han har været nervøs for, om han var færdig med at lave tv, skrive bøger og holde foredrag.

Tilbage i februar valgte han derfor at udskyde optagelserne til den nye sæson af “Vores jord – kurs mod nye eventyr” med et år.

Samtidig er han også begyndt at skære ned for foredragene, ligesom han også øver sig i at sige mere nej til folk.

Vil du læse flere af vores historier? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev HER.

Du kan også være en del af fællesskabet og følge os på Facebook HER.

Først publiceret: 24. april 2026
Artiklen er sidst opdateret 24. april 2026 kl. 12:23

Se, hvad vi ellers skriver om:

og