Hollywood-stjerne død: Lille datters farvel bringer tårerne frem

Hollywoodskiltet

Hollywoodskiltet i Californien. Foto: David Swanson/AFP/Ritzau Scanpix

Man vidste, at det så rigtig skidt ud, men alligevel forsøgte folk verden over at bevare håbet til det allersidste.

Tilbage i 1990’erne var James Van Der Beek et af de hotteste navne i Hollywood.

Han landede hovedrollen i ungdomsserien “Dawson’s Creek”, som endte med at få over 100 afsnit fordelt ud på seks sæsoner.

Gennem årene medvirkede han i diverse film, ligesom han også havde gæsteoptrædener i forskellige store tv-serier.

Desværre tog livet en forfærdelig drejning for stjernen.

I 2024 kunne han afsløre, at han var blevet diagnosticeret med tarmkræft i stadie tre. Diagnosen havde han modtaget året forinden.

Efterfølgende delte han både videoer og billeder fra sit liv på de sociale medier om kampen med den forfærdelige sygdom.

Ligeledes blev der også hyppigt delt familiebilleder med hans seks børn, som han havde sammen med sin hustru.

Artiklen fortsætter under billedet…

I februar kom så den hjerteskærende besked. James Van Der Beek var gået bort.

Skuespilleren ville have haft fødselsdag d. 8. marts. Han blev derfor kun 48 år gammel.

Datter delte rørende video

I anledning af fødselsdagen valgte hans lille datter Emilia på ni år at dele en video om sin far, og ordene deri er gået verden rundt.

“Som I sikkert ved, er min far gået bort,” lød det indledningsvis fra den lille pige, før hun benyttede muligheden til at hjælpe andre, der også er i sorg.

“I dag er det min fars fødselsdag, og det vigtigste, når man har mistet en, er at tale med vedkommende og give sine følelser frit løb”

“Hvis man savner dem, må man gerne græde. Man må gerne tale med dem. Jeg taler med min far hver dag. Jeg starter med en sætning og siger: ’Hej, far. Jeg savner dig og elsker dig så højt, og jeg vil aldrig holde op med at elske dig.’”

“Jeg fortæller ham bare om min dag, hvordan jeg har det, og jeg har fortalt min familie, hvordan jeg har det. Og jeg ved, at han kan høre mig, men jeg kan ikke høre ham.”

Det er James Van Der Beeks enke, Kimberly, der fortæller, at datteren spurgte, om hun måtte lave en video, som kunne blive delt på farens fødselsdag.

Du kan se den fulde video herunder eller HER.

Vil du læse flere af vores historier? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev HER.

Du kan også være en del af fællesskabet og følge os på Facebook HER.

Først publiceret: 16. marts 2026
Artiklen er sidst opdateret 16. marts 2026 kl. 8:41

Se, hvad vi ellers skriver om:

, , og