Find vej i kaffejunglen og spot den bedste bønne

Det er rygende dyrt at smide kaffe i indkøbskurven for tiden. Få kaffekendernes fif til at finde den bedste bønne til prisen.

De to mest dyrkede kaffearter i verden er arabica, som udgør omkring tre fjerdedele af verdens kaffeproduktion, samt robusta. Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Prisen på kaffe er kun steget det seneste år, og det kræver, at du er ekstra opmærksom, når du udforsker udvalget på butikshylderne.

“Før i tiden hængte pris og kvalitet rigtig meget sammen. Du vidste, at du fik en god kvalitet, når du købte en pose kaffe til 100 kroner. I dag er det lidt sværere, fordi selv dårlig kaffe er dyr,” fortæller Amanda Block Jensen, som er tjenerfaglærer på Hotel- og Restaurantskolen, hvor hun blandt andet underviser i kaffe.

En kvalitetsmarkør, du kan kigge efter, er, hvor mange procent af kaffen, som udgøres af bønnesorten arabica. Jo mere arabica, jo bedre kvalitet, siger Amanda Block Jensen.

“Arabica er klart den mest smagsdominerende bønne sammenlignet med sorten robusta, der bruges i storproduktion,” forklarer hun.

Her får du mere for pengene

Det er bønnen, der afgør, hvor godt din kaffe smager, og derfor er der god grund til at gøre dig umage med at finde en god en af slagsen, mener Lasse Johansen, der er erfaren barista og er indehaver af caféen Kaffe på Istedgade i København.

Han mener, at du for det meste får mere for pengene, hvis du er villig til at betale lidt ekstra. Kaffe i den lave prisklasse har nemlig ofte været på en mindre nænsom rejse fra høst til ristning, og det resulterer i en kedelig smag.

“Når man forestiller sig kaffehøst, ser man det måske meget romantisk for sig, at der går nogle mennesker rundt og plukker bærrene. Men ofte er der tale om maskiner, som ikke skelner mellem undermodne, modne og overmodne kaffebær,” fortæller Lasse Johansen og fortsætter:

“Det hele ryger med, fordi det er billigt at gøre det sådan. Så man betaler mere for håndplukkede bønner, fordi der så kun bliver plukket de modne.”

Hold øje med information på pakken

En for billig kaffe bærer også tit præg af, at bønnerne er blevet ristet for hurtigt og for hårdt, hvilket gør kaffen ekstra bitter. Brug derfor gerne lidt tid på at læse, hvad der står på pakken, råder Lasse Johansen.

“Jo mere information, du finder på pakken, jo bedre. Det kan være oplysninger om, hvor kaffen kommer fra. Er den økologisk, er det også et godt tegn,” siger han.

Køber du hele bønner, er ristedatoen en anden afgørende faktor. Du kan regne med, at smagen er helt perfekt tre-fem dage efter ristedatoen, fordi bønnerne skal have tid til at hvile og afgasse. Men bare det, at der angives en dato, er et kvalitetsstempel.

“Det vidner om noget integritet hos dem, der har haft med bønnen at gøre,” lyder det fra Lasse Johansen.

Der er forskel på ristning af bønnerne

Kvaliteten af bønnerne kan være lige fin, uanset om du går efter en mørk, mellem eller lys ristning. Dog er det en god idé at være opmærksom, når du kværner dem.

“Mørkristede bønner skal kværnes lidt grovere. På den måde undgår du at få for mange bitterstoffer med i smagen. Bitterstofferne er flere i mørk kaffe, fordi bønnerne er ristet hårdere. Det er lidt ligesom med ristet brød,” siger Lasse Johansen og fortsætter:

“Lysere ristede bønner kan du omvendt kværne finere og på den måde hente mere smag ud af.”

Mest af alt handler det ifølge Amanda Block Jensen om at finde frem til lige præcis den kaffe og ristetype, du godt kan lide.

“Det vigtigste er at følge din egen smag og ikke gå så meget efter mærker,” siger hun.

Kaffepris på himmelflugt

* Ifølge en analyse fra Danmarks Nationalbank er kaffepriserne i Danmark det seneste år steget med 33 procent.

* I analysen peger nationalbanken på, at den globale kaffeproduktion har været under pres de seneste år, især som følge af tørke og frost i Brasilien i 2021.

* Efterspørgslen har samtidig været stabilt voksende, og det har forstærket ubalancen mellem udbud og efterspørgsel og løftet priserne betydeligt.

* Verdens kaffeproduktion forventes gradvist at blive genoprettet efter det kraftige fald i 2025, hvilket kan bidrage til at dæmpe prispresset, hvis de globale vejrforhold og markedsbalancen udvikler sig gunstigt.

Kilde: Analysen “Globale forhold driver høje fødevarepriser i Danmark og udlandet”, som Danmarks Nationalbank udgav 24. september 2025.

Først publiceret: 24. oktober 2025
Artiklen er sidst opdateret 24. oktober 2025 kl. 6:29

Se, hvad vi ellers skriver om: