Flere end 200.000 deltager i årets Klimahandledag

Sidste år deltog lidt over 100.000 i klimahandledagen. I år er tallet næsten fordoblet, og det er rekordmange.

Flere end 200.000 personer deltager i Klimahandledagen 2025. Det er næsten 100.000 flere end sidste år og 190.000 flere end i 2023.

Det skriver Grønne Nabofællesskaber, der står bag Klimahandledagen, i en pressemeddelelse.

Det betyder, at der torsdag foregår flere hundrede forskellige grønne arrangementer og aktiviteter rundt omkring i Danmark, som har til formål at handle for klimaet.

Ifølge stifter og talsperson for Grønne Nabofællesskaber, Bent Mariager, handler Klimahandledagen om at mødes i fællesskab og handle for klimaet.

– Klimahandledagen er en dag, hvor folk har mulighed for at gøre noget og snakke sammen om, hvad de gerne vil gøre. Det handler om at gå væk fra snakken og tage den over i handling for klimaet, siger Bent Mariager.

Ifølge ham er der en årsag til, at deltagertallet er steget så meget siden 2023, hvor Klimahandledagen første gang fandt sted.

– Jeg tror, at der er brug for at gøre noget. Folk er trætte af, at der ikke bliver gjort nok. De er trætte af, at politikerne snakker om, at der skal gøres noget, men at det ikke bliver gjort.

Aktiviteterne på Klimahandledagen spænder bredt, og man kan deltage i meget forskelligt.

– Folk gør alle mulige handlinger. De spiser sammen, de planter træer, de reparerer ting, der er gået i stykker, de deler ting på byttemarkeder og alle mulige andre ting.

Grønne initiativer kan også handle om andet end affaldsopsamling og klimavenlige madordninger.

– Det kan måske være, at nogle har fået lov til at køre med tog og tage deres sangkor med, hvor de synger klimasange, siger Bent Mariager og tilføjer:

– Det er måske ikke en klimahandling, men det er formidling om klima, som gør andre opmærksomme på det. Så mangfoldigheden er stor.

Det er både arbejdspladser og private, der deltager i Klimahandledagen.

– Det kan for eksempel være, at en arbejdsplads giver de ansatte lov til at gå ud og lave noget for klimaet i en time eller tre, siger Bent Mariager.

Alle kan være med i aktiviteter på Klimahandledagen. Det foregår principielt i hele Danmark, men i nogle byer og landsbyer er der ikke aktiviteter.

– På vores hjemmeside kan man se de aktiviteter, der er tilmeldt, og nogle af dem er offentlige, så man kan melde sig til og møde op og være med, siger Bent Mariager.

Klimahandledagen er ifølge Grønne Nabofællesskaber Danmarks største klimabegivenhed. Den foregår primært den 24. april, men nogle aktiviteter finder sted i dagene op til eller lige efter.

Klimahandledagen afholdes årligt om torsdagen i uge 17.

/ritzau/

Først publiceret: 24. april 2025
Artiklen er sidst opdateret 24. april 2025 kl. 7:25