Se Anne-Maries hengemte kjole efter 61 år i en kasse

Den tidligere danske prinsesse og græske dronning måtte forlade Grækenland i 1967 i al hast. Dermed efterlod hun sig også en række personlige ejendele, som nu bliver fundet frem.

Her ses eksdronning Anne-Marie med sin ældste søster, dronning Margrethe, ved fejringen af den svenske konges 50-års regeringsjubilæum i Stockholm i 2023. Foto: Mischa Schoemaker/SIPA/Ritzau Scanpix

Den har været gemt væk og pakket ned i en kasse i mere end seks årtier.

Men nu ser eksdronning Anne-Maries festkjole dagens lys igen.

Netop nu renoverer de græske myndigheder det tidligere kongeslot Tatoi, der ligger lidt udenfor den græske hovedstad, Athen.

Og her er en af den tidligere dronnings kjoler fundet, skriver den græske journalist Andreas Megos på sin Instagram-profil.

Sådan ser kjolen ud nu

Slottet Tatoi betyder noget særligt i den moderne græske historie.

Det var hjemsted for ekskong Konstantin og dennes danskfødte hustru, eksdronningen, mens landet stadig var et monarki.

Efter parrets tvungne eksil blev slottet lukket og efterladt til at forfalde gennem flere årtier.

Den græske stat har nu taget ansvaret for en gennemgribende renovering af bygningen, for slottet skal senere i år åbne som et museum.

Og under denne proces blev en kongelig festkjole opdaget, gemt blandt de mange efterladenskaber.

“Arbejdet med restaureringsprojekterne forløber gnidningsløst og planmæssigt, og færdiggørelsen er planlagt til udgangen af ​​2025,” skriver Andreas Megos i sit opslag og fortsætter:

“På det første billede ses Dronning Anne-Maries kjole før brylluppet igen efter 61 år.
Dronningen bar denne kjole i det kongelige palads i Athen den 16. september 1964, to dage før hendes bryllup med kong Konstantin.”

Du kan se flere billeder af festkjolen ved at trykke her.

Også brudekjolen er fundet

I 2023 kom det frem, at også eksdronningen brudekjole er fundet undervejs i restaureringsarbejdet.

Det kan du læse meget mere om herunder.

Modkup udløste eksil

I efteråret 1964 blev prinsesse Anne-Marie, yngste datter af kong Frederik IX og dronning Ingrid, viet til Grækenlands konge, Konstantin II.

Som blot 18-årig trådte Anne-Marie ind i rollen som grækernes dronning.

Parret regerede frem til april 1967, hvor et militærkup ledet af græske officerer væltede monarkiet.

Kong Konstantins forsøg på et modkup mislykkedes, hvilket tvang ham og dronning Anne-Marie i eksil.

Monarkiets endelige fald kom i 1974 efter en folkeafstemning.

Efter 37 år i eksil, hovedsageligt i England, vendte parret tilbage til Grækenland i 2004.

De bosatte sig først på Peloponnes, men flyttede senere til Athen.

Her døde Konstantin den 10. januar 2023.

Eksdronning Anne-Marie bor nu i det centrale Athen.

Var et par i næsten 60 år

I deres 58-årige ægteskab fik ekskong Konstantin og eksdronning Anne-Marie fem børn.

Deres første barn, prinsesse Alexia, blev født den 10. juli 1965, mens kronprins Pavlos kom til verden den 20. maj 1967. To år senere blev prins Nikolaos født i oktober 1969.

Familien voksede yderligere med prinsesse Theodora, der blev født den 9. juni 1983, og prins Philippos, familiens yngste, født i 1986.

Først publiceret: 3. februar 2025
Artiklen er sidst opdateret 4. februar 2025 kl. 10:09

Se, hvad vi ellers skriver om: